úvodní stránka
   
 • Úvodní stránka
 • AKTUALITY
 • Kronika akcí
         » 2011
         » 2010
         » 2009
         » 2008
         » 2007
 • Videa z akcí
 • Penzion, letní terasa
 • Turistika, sport
 • Pořádání akcí
 • Zdeněk Troška
 • Fotogalerie
 • Ptejte se Evíka
 • Kontakt

 •  Zdeněk Troška - život a film

   

  Nejslavnější hoštický rodák se narodil 18.května 1953. Střední školu absolvoval ve francouzském Dijonu na Lycée Camot, kde také odmaturoval. Po návratu do Československa vystudoval v roce 1978 pražskou FAMU - obor filmová a televizní režie.

     

  Po studiu se jako pomocný režisér podílel na filmu Krakonoš a lyžníci (1980) režisérky Věry Plívové-Šimkové, na komedii Zdeňka Podskalského Křtiny (1981) a filmu Revue na zakázku (1982). Jako druhý režisér se podílel roku 1980 na dětském filmu Muž přes palubu. Prvním samostatným debutem Zdeňka Trošky byl povídkový film Jak rodí chlap, který měl premiéru 1.8.1979 . Do širšího podvědomí diváků se ovšem dostal velmi úspěšnou komedií z prostředí základní školy Bota jménem Melichar (1983). Na konkurzu do filmu potkal též mladičkou Veroniku Kánskou, kterou též v roce 1983 obsadil do role Blaženy v nestárnoucí trilogii bláznivých, letních komedií Slunce, seno, jahody (1983), Slunce, seno a pár facek (1989) a Slunce, seno, erotika (1991).

     

         

  V roce1987 vytvořil první ze svých krásných pohádek O princezně Jasněnce a létajícím ševci s Michaelou Kuklovou a Janem Potměšilem v hlavních rolích. Další nezapomenutelnou pohádkou byla Princezna ze mlejna (1994), která se zapsala do srdcí mnoha dětských i dospělých diváku. Hláška “já jsem malej, ale šikovnej” stejně jako řada výroků z trilogie Slunce, seno dokonale zlidověla. V roce 1999 Zdeněk Troška natočil další z krásných pohádek o lásce Z pekla štěstí s Míšou Kuklovou a Miroslavem Šimůnkem. O rok později přichází do kin pokračování veleúspěšné pohádky Princezna ze mlejna, ve které se diváci setkali opět s oblíbenými postavami krásné Elišky, čertíka, vodníka, knížetepána a dalších pohádkových postav. Na divácký úspěch v roce 2001 též navazuje pohádka Z pekla štěstí II. O rok později přichází romantický film Andělská tvář. V roce 2003 natáčí Zdeněk první ze série komediálních filmů Kameňák, které byly inspirovány řadou českých kameňáckých vtipů a českým lidovým humorem. Ve třech humorných filmech se objevují populární herci jako Václav Vydra, Jana Paulová, Marek Vašut a řada, řada dalších. V únoru 2008 má premiéru další okouzlující příběh z pohádkové dílny Zdeňka Trošky Nejkrásnější hádanka. Pohádka se natáčela též v jižních Čechách – v Týně nad Vltavou, Žabovřeskách, ve staré oboře u Hluboké nad Vltavou. Posledním filmem režiséra Zdeňka Trošky je Doktor od jezera hrochů, podle stejnomenné knihy Miroslava Švandrlíka, který má premiéru 25.2. 2010. Ve filmu se setkáme s řadou oblíbených herců – Jiřím Langmajerem, Sabinou Laurinovou, Oldřichem Navrátilem, Evou Holubovou a dalšími. Dalším chystaným filmem Zdeňka Trošky je příběh na motivy pohádky Boženy Němcové pracovně nazývaný Čertova nevěsta, který prý dramaturgyně Marcela Pittermannová žertem přezdívá "první český katolický horor". Původní pohádka Boženy Němcové Spravedlivý Bohumil pojednává o princezně Ludmile, již z kletby a z rakve vysvobodil chasník Bohumil. Na chystanou pohádku se moc těšíme!

  » Kompletní filmografiie

  » Hlášky Troškovky

  Zdeněk Troška je autorem řady laskavých a krásných knih. Povídání s řadou receptů a fotografií obsahuje knížka Nebe v hubě - aneb Chrocht, chrocht, kterou se pravidelně inspirujeme i v kuchyni našeho Ranče Šimona Pláničky. Společně s Petrem Markovem vydal Zdeněk knižně hoštickou trologii pod názvem 3x Slunce, seno. Doporučujeme! Autorsky se podílel na knize Příběhy slavných hostinců, ve kterém se čtenářům odkrývá mizející svět českých hospod a hospůdek.

         

  Zdeněk vystupuje již řadu let po celé republice se zábavným zájezdovým programem. Záznamy z programů vyšly na CD A máme po ptákách, velebnosti! a Jestli kecám, ať se propadnu do Západního Německa. Obojí skvělé, plné laskavého humoru našeho rejži :)

     

  Zdeněk je pravidelným a velevzácným hostem našich pravidelných letních akcí LIDOVÁ VESELICE a DOŽÍNKY, kde se s ním můžete osobně setkat. Společně s herci ze Slunce, sena vystupuje s historkami z natáčení a zábavným vyprávěním. V roce 2009 jsme ho uvítali společně s Evíkem – Jaroslavou Kretschmerovou, Vencou – Broňkem Černým a “rivalem v lásce” Šimonem – Pavlem Kikinčukem. Akcí se účastní i řada hoštických obyvatel, kteří se ve filmech objevili. Zdeněk Troška neváhá a “ženské z kravína” pořádně provede v kole, zazpívá si spolu s námi, pohovoří, je to prostě pořád hoštický kluk. Zdeněk Troška má mladšího bratra Pavla, který bydlí ve Strakonicích a je vyučený elektromechanik.

  » Rozhovor se Zdeňkovým bratrem si můžete přečíst ZDE

  ODKAZY NA STRÁNKY, ČI ČLÁNKY VĚNOVANÉ ZDEŇKOVI TROŠKOVI

  » Zdeněk Troška - oficiální stránky

  » Zdeněk Troška - točí večerníčky

  » Zdeněk Troška - pohádkový král

  » Zdeněk Troška je "polévkový"

  » Zdeněk Troška v Radiožurnálu s Lucií Výbornou

  » Zdeněk Troška - pohádkář

  » Zdeněk Troška - Můj 17. listopad

  ROZHOVORY SE ZDEŇKEM TROŠKOU

  » Setkání v Divadle Radka Brzobohatého

  OCENĚNÍ ZDEŇKA TROŠKY

  Zvláštní cena poroty a cena dětského diváka na 23. filmovém festivalu pro děti, Zlín, 1983. Ocenění na MFF v Montrealu za film Poklad hraběte Chamaré, ač byl film uveden mimo soutěž (Kanada, 1985) 1.cena MFF Chicago za film O princezně Jasněnce...(USA, 1987) 1.cena Eurofestivalu v Belgii za film O princezně Jasněnce (1988) Hlavní cena "Festivalový panáček" na 43. ročníku filmového festivalu pro děti, Zlín, 1988 Zvláštní cena poroty na 1. mezinárodním filmovém festivalu Imagfic 88, Madrid (Španělsko, 1988) Hlavní cena na filmovém festivalu, Antverpy (Belgie, 1990) 1.cena na MFF v Giffoni (Itálie, 1996) Cena dětského diváka na 31. dětském filmovém a televizním festivalu Oty Hofmana v Ostrově za film Z pekla štěstí (1999) Cena dětského diváka na 32. dětském filmovém a televizním festivalu Oty Hofmana v Ostrově za film Princezna ze mlejna II (2000) Český lev 2000 za divácky nejúspěšnější film - Princezna ze mlejna II (2001)

  FOTOGALERIE ZDEŇKA TROŠKY

  FOTOGALERIE HOŠTIC

  SLUNCE, SENO, MÉDIA

  Recesistický prvomájový pochod - 1. 5.2009: 1. video, 2. video, 3. video, 4. video

  Dožínky 2008 - 15. 8. 2008: 1. video, 2. video

  Tiskové prohlášení JZD Hoštice č.1
  Tiskové prohlášení JZD Hoštice č.2
  Tiskové prohlášení JZD Hoštice č.3
  Slunce, seno, Zeman aneb zabijačka v Hošticích
  Zeman přijel na zabijačku, vezl s sebou Šloufa
  Cyklistův průvodce Šumavou - trasa přes Hoštice u Volyně
  Tiskové prohlášení - JZD Hoštice u Volyně kráčí do Evropy!
  Hoštičtí mají vlastní měnu
  Slunce, seno, Zemák
  Škopková žije dál!
  Slunce, seno, nostalgie
  Nejslavnější české vísky: na stopě Hujera, Otíka a Konopnice
  Hoštičtí mají ulice podle komedií
  Kam zmizela Blažena Škopková ze Slunce, seno...?
  Kde se natáčel film Slunce, seno, jahody?

  Copyright © 2007 JZD Dobrá Voda Hoštice u Volyně